Kijkje in het archief

Door de coronapandemie loopt het logischerwijs geen storm bij het archief van Grijpskerk. Toch ‘kloppen’ er nog elke maand geïnteresseerden aan bij Kluften en Waarden, op zoek naar informatie over hun voorouders of een gebeurtenis uit het verleden. Melle Koopmans is secretaris bij Kluften en Waarden. We stellen hem een paar vragen over het archief van de stichting.

Waar is het archief van Grijpkerk nu?

‘Op dit moment liggen alle boeken, documenten en andere voorwerpen uit het archief in één van de flats van De Wierde, op de eerste etage. Als de verbouwing van De Nieuwe Wierde klaar is, mogen we naar de gang beneden. Het MFC heeft voor ons mooie kasten gekregen van de Rabobank. Zelf hoeven we nu nog slechts één of twee aan te schaffen. En dan moeten we maar eens zien of alles erin past!’

Kunnen we dan straks zo binnenlopen?

‘We zullen natuurlijk wat mooie stukken tentoonstellen, maar de gang is ook voor kunstwerken van lokale kunstenaars. Onze archiefstukken zitten in kasten. Als je naar iets opzoek bent, dan is het wel handig om een afspraak te maken. Wij zijn er natuurlijk niet altijd. En er zijn ook stukken die i.v.m. privacy nog niet toegankelijk zijn. Een afspraak maken kan via de website, www.archiefgrijpskerk.nl.

Ook gaan we, als het straks weer mag, samen met de bibliotheek lezingen en exposities organiseren.’

Waarvoor komen de meeste mensen bij jullie?

‘We krijgen vooral vragen van mensen die meer willen weten over hun familie. Ze zijn dan bijvoorbeeld met een stamboom bezig. Genealogie is al sinds mijn 25ste mijn hobby, dus ik vind het leuk om mensen hierbij te helpen. In 2019 was er zelfs een gezin uit Nijkerk op de Veluwe die naar Grijpskerk kwam om hun familiegeschiedenis op te zoeken. Ze waren heel blij met ons archief.
Als we in de loop van dit jaar in het MFC zitten, dan willen we samen met de bibliotheek lezingen of exposities gaan organiseren.’

Krijgen jullie wel eens bijzondere verzoeken?

‘Begin dit jaar kwam er een mailtje binnen met vragen over de Tweede Wereldoorlog. Ik heb de afzender naar Bindert Helder uit ons dorp verwezen, want dat is dé kenner op dit gebied. De man van het mailtje had een bijzonder dagboek, dat van een achttienjarige vrouw is geweest. Ze woonde tijdens de oorlog in Oldekerk en hield bij wat er allemaal gebeurde in de omgeving. De eigenaar van het dagboek wilde controleren of alles wat erin staat klopt, omdat hij het boekje misschien wil uitgeven.’

Wilt u meer weten over het archief van Grijpskerk, Stichting Kluften en Waarden of misschien donateur worden? Kijk dan op www.archiefgrijpskerk.nl.